HAKKIMIZDA

ARSALAR

BLOG

TrinkTop Logo

TEKLİF SORGULA

İLETİŞİM

Phone Logo
Whatsapp Logo

GÜNLÜK SORUNLARA

HIZLI ÇÖZÜMLER

BLOG

Neden Arsa Yatırımı ?
calendarIcon
April 1, 2024

Neden Arsa Yatırımı ?

Arsa yatırımı eğer doğru ve emin adımlarla yapılırsa birçok yatırım aracı arasından en karlısı olabilir. Peki nedir bu yatırım araçları? Arsa, gayrimenkul, altın, döviz ve borsa, ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarıdır. Ancak bunların arasında en karlısı elbette arsa yatırımıdır. Bunun en önemli nedenleri arasında da arsa yatırımının hem üretimi olmayan tek yatırım aracı olması hem de diğer yatırım araçlarına göre bir uzmanlık gerektirmemesi yer almaktadır. Yatırımcılar artık arsalara yöneliyor , arsa yatırımlılıların sunduğu karlılık oranı her geçen gün artmaktadır. Şehirlerin genişlemesi , göçlerin sürekliliği ve genel anlamda gayrimenkul yatırımlarının karlılığı arsa yatırımı yapmanın avantajlarını arttırıyor. Bulunduğu şehir, bölge, etrafındaki doğal zenginlikleri, konumu ve önemli noktalara olan uzaklıklarını da göz önünde bulundurarak yapılan arsa yatırımlarının her şekilde geri dönüşü olumlu olacaktır.

Arsa İmar Durumu Belgesi Nasıl Alınır?
calendarIcon
April 2, 2024

Arsa İmar Durumu Belgesi Nasıl Alınır?

Arsa imar durum belgesi almak için ilgili belediyeye dilekçe ile başvuru yapılması şarttır ancak belediyeler arsa imar durum belgesini herkese vermez. Bu durumda arsanın imar durum belgesini alabilmek için arsanın mevcut sahibinden yardım isteyebilirsiniz. Arsa sahibi ilgili belediyeye yapacağı dilekçeli başvuru ile arsa imar durum belgesini alabilir. Bu şekilde arsanın durumu hakkında kesin bilgiler edinebilirsiniz.

Müstakil parsel ne demek?
calendarIcon
April 3, 2024

Müstakil parsel ne demek?

Müstakil tapu da ise alım ve satımı yapacak tek kişi sizsinizdir. Müstakil parsel durumu ise şöyle anlatılmaktadır. Bir adanız var ve bu adayı çeşitli bölgelere ayırmak istiyorsunuz. Bunun için sınırları belirlemeli haritalarını çıkarmalı ve parsellere ayırmalısınız.Daha sonra her parseli ifraz ederek müstakil bir şekilde ortaksız olarak ayırmanız gerekmektedir. Bütünden ayrılmış olan bu parçaların her biri bir kimlik kazanmış sayılmaktadır. Ve bütünden ayrılarak müstakil duruma gelmektedir. İfraz edildikten sonra adadan ayrılan müstakil parsele yine kendine ait, ortaklıkta bulunulamayacak olan müstakil bir tapu çıkarılmaktadır.Birleştirildiğinde yapboz gibi birbirlerine tam oturacak, herhangi bir girinti veya çıkıntıya sahip olmayacak topraklar yine birbirlerinden bu şekilde ayrılmak için gerekli şartları sağlamaları durumunda ayrılma istekleri işleme konulmaktadır.

Web Tapu Nedir ?
calendarIcon
April 4, 2024

Web Tapu Nedir ?

Web Tapu , Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış tüm tapu işlemlerinin kolaylıkla sağlanabilmesi için oluşturulan bir internet sitesidir. Web tapu sayesinde emlak satın almak isteyen yatırımcılar , mülk sahipleri tapuya gitmeden hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerini tamamlayabilmektedirler. TKGM tarafından hazırlanan internet sitesine www.webtapu.gov.tr sitesi üzerinden, Web Tapu kullanıcı profili oluşturarak veya E-devlet bilgileri ile giriş sağlanabilmektedir. Aynı zamanda Web tapu sisteminin mobil aygıtlar için geliştirilmiş kullanıcılar adına kolaylık sağlanabilmesi için mobil uygulaması da bulunmaktadır.

Şufa Hakkı Nedir, Kimler Kullanabilir?
calendarIcon
April 5, 2024

Şufa Hakkı Nedir, Kimler Kullanabilir?

Birden fazla kişinin pay sahibi olduğu gayrimenkule hisseli gayrimenkul denir. Paylı mülkiyette, hissedarlardan biri gayrimenkul üzerindeki payının tamamını ya da bir bölümünü satmak isteyebilir. Satılmak istenen gayrimenkulü diğer paydaşların öncelikli alım hakkı vardır. Hisseli gayrimenkul satışında tanınan bu önalım iznine de şufa hakkı denir.Şufa hakkında gayrimenkulün niteliğinin önemi yoktur. Söz konusu gayrimenkul arsa, konut ya da başka bir türde olabilir. Önemli olan hisseli mülkiyetin söz konusu olmasıdır.

Sit Alanı Nedir ?
calendarIcon
April 6, 2024

Sit Alanı Nedir ?

Sit alanı; Devlet tarafından kamu yararı gözetilerek koruma altına alınan ve bu alanlarda yapılaşmaya, değişime izin verilmeyen, korunması gereken alanlara denir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan sit alanları; tarih öncesi devirlerden günümüze ulaşan, farklı bir uygarlık ürünü olan, devrin mimari, sosyal, ekonomik özelliklerini yansıtan, yeraltında ve yer üstünde bulunan tabiat özellikleri dikkate alınarak korunması zorunlu alanlar olarak tanımlanır.Tarihin, doğanın ve kültür varlıklarının mirasının korunması açısından sit alanlarının önemi büyüktür. Sit alanları niteliğine ve amacına göre sınıflandırılır. Bu sınıflar kendi içerisinde derecelendirilir.

Kooperatif Tapu Nedir ?
calendarIcon
April 7, 2024

Kooperatif Tapu Nedir ?

Kooperatif tapu , bir kooperatiften alınmış evin tapusu anlamına gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, sırf bir kooperatiften ev alındı diye ev sahibinin o kooperatifin bir üyesi olmadığıdır. Satın alan kişi sadece tapuda görünür. Kooperatifler ise gayrimenkulün alış ve satışını, satış vaadini ve ipotek dahil belli tapu işlemlerini tamamlar. Bu tip işlemler için kooperatif ile sözleşme imzalanması gerekmektedir ve sözleşmelerin tapu siciline şehri için başvuru yapmak gerekir. Kooperatifler en az yedi kişinin ortaklığından doğar. Her ne kadar sonradan bir kooperatife katılmak mümkün de olsa genelde ortaklar en başından beri işin içinde olur.

Hisseli Parsel Nedir ? Dikkat Edilmesi Gerekenler
calendarIcon
April 8, 2024

Hisseli Parsel Nedir ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınmaz mal olarak tanımlanmış ürünlerden bir tanesi de arsadır. Bunun yanında ev, dükkan, gemi de yer alır.Gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız ve tercihinizi arsa olarak kullanmış iseniz öncelikli olarak kısa bir araştırma yapmanız gerekecektir.Özellikle arsanın hisseli olması konusunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar yer alıyor.Arsa alım satım aşamasında hisseli arsanın bulunması arsanın sahibinin birden fazla kişinin olduğunu gösteriyor.Yani bir arsa için tapu araştırması yapmanız ardından birden fazla dolayısı ile iki sahibi varsa hisseli arsa olarak tanımlanır.Hisseli arsanın çok sayıda maliki bulunabilir. Tapu için başvuru yapmanız durumunda hissedar olarak belirlenen bu maliklerin ortak kararı gerekir.Ortak karar sonrasında arsanın tamamı tek bir kişiye satılabilir ya da tek bir hissedar kendi payına düşen hakkı başkasına kolay bir şekilde satabilir.

Bize Ulaşın

Müşteri temsilcilerimiz; hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-18:00 saatleri arasında size destek olmak için hazır.

Phone Line
0533 167 05 12
Mail Line

Gayrimenkul Danışmanı Mısınız?

Müşteri temsilcilerimiz; hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-18:00 saatleri arasında size destek olmak için hazır.

TrinkArsa Logo

Trinkarsa Bir Baldaner
Şirketler Grubu İştirakidir.

Created by HouseLabss

Kısa Linkler

Hakkımızda


Arsalar


Blog


İletişim

Yardım Bağlantısı

Destek Merkezi


Kullanım Şartları


KVKK Metni

Adres

Merkez Ofisi:
Abdurrahmangazi Mah. Ulus Cad.
İlham Sok. NO:4/A SANCAKTEPE/İSTANBUL

Instagram Icon